Poprzyj! Ostatni raz – mówi położna. I Gratulacje!  – Właśnie zostałaś mamą. Po 9 miesiącach noszenia malucha pod sercem masz go przy sobie…

Położna, okrywając malucha pieluszką, kładzie go na Twojej klatce piersiowej i rozpoczynacie swoją przygodę bliskości. O tej przygodzie, czyli o kangurowaniu czytałaś w nie jednej książce, słyszałaś na nie jednych zajęciach, ale przyjrzyjmy się temu bliżej, jakie korzyści możesz czerpać z kontaktu skóra do skóry. Ty i Twoje dziecko.

Kontakt między matką a dzieckiem, zwłaszcza w początkowym okresie życia ma niezwykle korzystny wpływ na nowonarodzone dzieci a w szczególności te urodzone przedwcześnie. Poprawiają się ich parametry fizjologiczne (częstość oddechów, utlenowanie krwi, poziom glukozy) a także termoregulacja. Podtrzymywanie w ten sposób prawidłowej temperatury porównywane jest do umieszczenia dziecka w inkubatorze, jednak taka metoda powinna mieć charakter ciągły.

Podczas kontaktu skóra do skóry obniża się ból u maluchów, które poddawane są bolesnym procedurom medycznym. Redukuje się również stres związany z porodem oraz bodźcami zewnętrznymi. Poprawia jakość snu, ułatwia zasypianie i przechodzenie w fazę snu głębokiego, który daje dziecku odpoczynek. Cykle sen-czuwanie są bardziej zorganizowane co wpływa na stabilizację stanu noworodka. Pojawia się ponadto prawidłowa kolonizacja skóry dziecka florą fizjologiczną matki, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji.

Dostęp do pokarmu naturalnego jest szybki i łatwy co wpływa na prawidłową inicjację laktacji oraz przedłuża okres efektywnego i wyłącznego karmienia piersią. Noworodek szybciej nabywa umiejętność prawidłowego ssania. Karmienie staje się więc przeżyciem przyjemnym, które wpływa na wzrost poczucia bezpieczeństwa. Zapobiega doznaniu przez matkę bezradności i lęku separacyjnego. To będzie niezapomniany moment dla Waszej dwójki.

Kangurowanie wzmacnia też więź między matką a dzieckiem, podnosi kompetencje społeczne i długookresowe relacje w rodzinie. Dzięki możliwości kangurowania dziecka przez ojca, promuje się jego rolę w delikatnej opiece nad noworodkiem. Rodzice ponadto szybciej i precyzyjniej odbierają sygnały płynące ze strony noworodka.

Korzyści płynące ze stosowania tej metody skracają okres pobytu w szpitalu i ułatwiają szybki wypis dziecka do domu, co na co dzień obserwujemy w swojej pracy.