Kochane przyszłe i obecne mamy. Być może usłyszałyście od koleżanek „Po co umawiasz się na konsultacje skoro teraz wszystko, jest w internecie?”.

Po co? Właśnie o tym chciałabym Wam krótko opowiedzieć — opowiedzieć o tym, kim jest i czym się zajmuje Doradca Noszenia dzieci, czyli ktoś taki jak ja.

Doradca noszenia dzieci w chustach to certyfikowany specjalista, który pracuje z rodzicami i dziećmi, pokazując prawidłowe i bezpieczne noszenie dzieci w chustach oraz nosidłach zgodnie z ich fizjologią i rozwojem. Taka osoba ma wiedzę z zakresu fizjologii oraz rozwoju psychomotorycznego dziecka, a nawet psychologii po to, aby wspierać rodzinę i doradzać najlepsze w danym przypadku postępowanie. Doradca zajmuje się nie tylko dzieckiem, ale też całą rodziną, a przede wszystkim młodą mamą, która chce odpowiadać na potrzeby bliskości dziecka, a czasem szuka dodatkowej ręki.

Kompetencje

Doradca noszenia to nie osoba, która po prostu z dnia na dzień stwierdziła, że zacznie doradzać innym jak powinni postępować ze swoimi dziećmi. Każda osoba tytułująca się doradcą noszenia dzieci musiała ukończyć odpowiedni kurs w jednej z placówek zajmujących się kształceniem osób o takim zainteresowaniu. Na terenie Polski działa tylko kilka takich placówek zajmujących się kształceniem doradców. Każda ze szkół noszenia ma swoją odrębną organizację i system kształcenia, ale każda z nich przede wszystkim kładzie nacisk na prawidłowy rozwój dziecka. Doradca zna podstawy budowy i rozwoju kręgosłupa oraz bioderek dziecka, ma świadomość zalet noszenia dzieci oraz ich kangurowania tuż po porodzie. Obserwując rodziców, potrafi dobrać odpowiedni sposób wiązania malucha, dbając o kręgosłup nie tylko dziecka, ale też osoby noszącej.
Doradcami najczęściej zostają położne i fizjoterapeuci. Każdy z tych zawodów posiada ogromne pokłady empatii, które chce przekazywać swoim pacjentom, a zakres ich wiedzy pozwala na holistyczne podejście do pacjenta.

A więc po co komu ten doradca?

To prawda, że w Internecie jest wszystko. Można tam znaleźć mnóstwo artykułów, rycin oraz filmików pokazujących jak prawidłowo zamotać chustę. Zazwyczaj kupując pierwszą chustę, coś już na ten temat wiemy. Mamy znajomych, którzy nosili w chuście swoje dziecko, albo widzieliśmy kogoś takiego na zakupach w i sami chcieliśmy spróbować. Skoro mamy osoby, które już to robiły oraz cały zasób Internetu, po co komu doradca?
Sama na początku próbowałam wiązać z internetowej instrukcji, niestety nie jest to nic prostego. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że można samemu wybrać wzór oraz rodzaj chusty czy nawet sposób wiązania. Doradca jest jednak osobą, która jest DLA rodziców. Zbiera wywiad, reaguje na potrzeby rodziny. Pomaga znaleźć czas i sposób na wykonywanie codziennych czynności z „dzieckiem na rękach”. Mimo że ktoś próbował już motać, pomoże i pokaże jak naprawić błąd i niedociągnięcia. Oceni przebieg wiązania oraz zaprezentuje jak odpowiednio dociągnąć chustę. Bo prawidłowe noszenie to przede wszystkim bezpieczne noszenie — dla dziecka i dla osoby noszącej.

Ukończyła kurs na dyplomowanego edukatora ds laktacji oraz certyfikowanego doradcy noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Odwiedza Was w domach na konsultacjach z zakresu chustonoszenia i pomaga budować w ten sposób filary rodzicielstwa bliskości. Na zajęciach przygotowuje kobiety do świadomego przeżywania porodu i macierzyństwa, zgodnie z własnymi przekonaniami, ale tez prawami. Entuzjastka porodów aktywnych i naturalnych. Z wielkiem sercem i pasją co dzień spotyka się z Wami w naszej placówce – możecie spotkać ją na zajęciach podstawowych, warsztatach i zapisach KTG.