Codziennie z niepokojem spoglądam na nowe wiadomości dotyczące pandemii koronawirusa. Możecie mi wierzyć, że dla żadnej nas to też nie jest łatwa sytuacja…

Chcę Was zapewnić, że dookoła macie wspaniałe osoby, które chcą zapewnić Wam i maluchowi najlepsze możliwe warunki macierzyństwa. Dziś chciałabym przybliżyć Wam najnowsze zalecenia dotyczące karmienia piersią związane z koronawirusem.

Na razie dysponujemy bardzo ograniczonymi danymi na temat ciąży (badanie nad 19 kobietami), jednak te, które zostały dotychczas przeprowadzone, sugerują brak transmisji wirusa przez łożysko – nie wykryto obecności wirusa w wodach płodowych ani we krwi pępowinowej. Wirusa nie wykryto również w mleku matek chorych na COVID-19, w jednym przypadku wykryto przeciwciała przeciw wirusowi.

Przeglądając najnowsze dane z bieżących badań w przypadku infekcji lub podejrzenia infekcji wirusem SARS-CoV-2 ośrodki międzynarodowe zalecają, aby karmienie piersią było rozpoczęte lub kontynuowane, zgodnie z możliwościami mamy. To samo tyczy również karmienia mlekiem odciąganym. Jakie to ma odniesienie do Polski?

Nie ma obecnie badań na temat ryzyka zachorowania na COVID-19 u noworodków (do tej pory nie dostarczono naukowych dowodów na negatywny wpływ zakażenia SARS-CoV-2 ciężarnej na dziecko), jednak w tym przypadku mając na względzie bezpieczeństwo dziecka, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Neonatologii zaleca separację mamy po porodzie podejrzanej o zarażenie SARS-CoV-2 lub z objawami COVID-19 od dziecka do momentu, gdy uzna się, że takie środki ostrożności nie są już wymagane.
Zgodnie z Polskim zaleceniem, dziecko powinno przebywać w odizolowanym pomieszczeniu bez matki. Razem z dzieckiem może przebywać jeden, zdrowy opiekun, wyposażony w odpowiednie środki ochrony osobistej. Decyzję o zaprzestaniu separacji podejmuje oczywiście zespół specjalistów po uzyskaniu ujemnych wyników badań.
Jakie to ma więc przełożenie na karmienie piersią?

Pamiętajcie, że poniższe zalecenia obowiązują tylko w Polsce – możecie mieć mieszane uczucia, ponieważ odbiegają one znacznie od zaleceń np. WHO. Jednak starajmy się brać pod uwagę sytuacją obowiązującą w naszym kraju, tak to wygląda na dzień dzisiejszy.

U mam, które chorują na COVID-19 lub podejrzewa się u nich wyżej wymienioną infekcję, nie zaleca się karmienia piersią. Mama, która chciałaby karmić malucha swoim mlekiem, powinna mieć możliwość odciągania mleka, a następnie przekazania go zdrowemu opiekunowi. Podczas odciągania mleka trzeba pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad higieny oraz o dezynfekcji wszelkich butelek, laktatorów i innych.

Jeśli zakażona mama mimo zaleceń decyduje się na karmienie piersią, powinna pamiętać o zachowaniu wszelkich zasad higieny osobistej (częste mycie rąk!), noszeniu maseczki podczas karmienia/pielęgnacji malucha oraz dezynfekcji wszystkich akcesoriów do karmienia piersią, czyli np. poduszki do karmienia. Jednym słowem wszystkiego, czego dotyka, a może mieć to kontakt z dzieckiem.

Jest jeszcze jeden przypadek, w którym mamy zupełnie inne postępowanie. Chodzi tutaj o mamy, które już rozpoczęły karmienie piersią, karmią swojego malucha i zachorowały na COVID-19. W tym przypadku WHO zaleca kontynuację karmienia piersią. Dziecko już narażone na ekspozycję koronawirusa przez matkę bądź innego członka rodziny dlatego bardzo ważne jest utrzymania laktacji i karmienia. To właśnie dzięki karmieniu dziecko może otrzymać przeciwciała przeciwko wirusowi.

https://www.rodzicpoludzku.pl/aktualnosci/

Strona główna

https://www.gov.pl/web/koronawirus