Na zajęciach edukacyjnych dla przyszłych rodziców omawiamy tematy pielęgnacji noworodka. Jednym z nich jest pierwsza kąpiel. Mówimy o tym, aby starać się odroczyć pierwszą kąpiel dziecka w szpitalu.
Niekąpanie dziecka to czasami ogromne wyzwanie mentalne dla młodych rodziców. Myślą sobie „ jak to nie kąpać dziecka? Od wielu lat przecież dzieci są niemalże natychmiast kąpane w szpitalu” Jednak warto z pierwszą kąpielą poczekać – a dlaczego? Dużo się mówi o powrocie do natury. Tego co jest naturalne i najlepsze a w mazi płodowej natury jest mnóstwo.
Pierwsza domowa kąpiel przebiega w zaciszu domowym, w spokoju, i z udziałem rodziców.
Widzę też same plusy dla skóry noworodka. Przypatrzmy się temu bliżej ….
Maź płodowa jest najlepszym balsamem dla Twojego dziecka…jest to substancja pokrywająca skórę dziecka w życiu płodowym, chroni przed czynnikami infekcyjnymi i nadmiernym wysuszeniem skóry. Bogata w tłuszcze, białka, wodę tworzy na skórze barierę-chroniąc maluszka przed czynnikami zewnętrznymi, których jeszcze skóra dziecka nie zna.
Działa antybakteryjnie-dzięki niej maluch ma dodatkową ochronę przed bakteriami m.in. paciorkowcem i grzybami.
Sprytnie to natura wymyśliła…? Prawda?
Chroń maź…po porodzie Twój maluszek może nie być wykąpany, możesz odroczyć kąpiel w szpitalu. Personel poinformuje cię czy w związku z odmową kąpieli jest potrzebna pisemna odmowa, czy też sami zalecą, aby dziecka nie kąpać w szpitalu.
Jak długo ? Ty o tym decydujesz.
WHO zaleca kąpiel po 24h. Na zachodzie w większości krajów pierwsza kąpiel odbywa się po ok. tygodniu. Noworodek w tym czasie intensywnie wchłania maż.
Jeśli macie teraz przed oczami maluszka, który jest niehigieniczne „brudny”… to nic z tych rzeczy 😊!
[/et_pb_text]
model Tomek
Nasz mały model Tomek na zdjęciu ma 4 dni, jego skóra jest bez żadnych ingerencji.
Mama małego Tomka poszła w stronę natury i zdecydowała się na pierwszą kąpiel dopiero po kilku dniach od narodzin.
Natomiast jeśli kąpiel dziecka odbędzie w szpitalu, to na wizytach patronażowych obserwuję, że u dzieci wykąpanych już w pierwszej, drugiej dobie życia, jego skóra staje się szybciej sucha, łuszcząca się a maluszek ma mniej unikatowego wyjątkowego własnego zapachu. Charakterystycznego dla małego człowieka. A zapach – to ważna sprawa w tworzeniu się więzi i rozwijaniu się laktacji – maluszki niekąpane- pachną dłużej, działając na zmysły rodziców.
No i tak na logikę po coś matka natura wyposażyła noworodka w maź, zostawiła ją na skórze noworodka…
Może my też zostawmy ją dłużej?
Najnowsze komentarze