Jeden z najbardziej kłopotliwych i nasuwających pytań tematów pielęgnacji dziecka dotyczy właśnie kikuta pępowinowego. Dlaczego tak często rodzice nie wiedzą co robić i jak go pielęgnować?
W internecie krąży wiele różnych sposobów – jedne nowe, drugie lekko przestarzałe, a do tego inne zalecenia, które rodzice dostają w szpitalu.
Kikut pępowinowy to martwa tkanka, która jest pozostałością pępowiny – nie ma unerwienia, dlatego nie jest on bolesny dla dziecka. W momencie wysuszania i odklejania się kikuta pępowinowego od przyczepu będzie widoczna wydzielina, maź w kolorze żółtym/zielonym oraz może pojawić się delikatne podkrwawienie, które rodzice mogą zauważyć na ubranku, pieluszcze lub w trakcie przewijania. Jest to sytuacja normalna o ile pępek silnie nie krwawi. Inną sytuacją, która powinna zaniepokoić to zaczerwienie wokół pępka większe niż 4-5 mm.
Najlepszą metodą dbania jest tzw. pielęgnacja na sucho. Wystarczy do tego wyłącznie gazik lub patyczek do uszu, którym 2-3 razy dziennie będziecie przecierać i osuszać dno pępka. Należy pamiętać, aby nie dopuszczać do CIĄGŁEGO namoczenia pępka, jeżeli jednak kąpiecie maluszka – nie musicie kategorycznie nie dopuszczać do kontaktu z wodą (pierwsze kąpiele trwają zazwyczaj około 5 minut, więc to nie jest ciągłe namoczenie 😊 ) – w momencie kiedy pępek się zamoczy należy zwrócić szczególną uwagę, aby po kąpieli dokładnie osuszyć i wywietrzyć.
Do pielęgnacji kikuta pępowinowego polecamy także stosowanie mleka kobiecego, które dzięki swojemu składowi wpływa na szybsze odpadnięcie, a także gojenie się kikuta pępowinowego.
Preparaty odkażające (bez wskazań) nie są zalecane ze względu na wydłużanie czasu odpadnięcia kikuta pępowinowego.
Nie stosujemy spirytusu, płynów na bazie alkoholu, soli, jodyny oraz innych substancji drażniących. Chyba, że położna zaleci inaczej.
Czas odpadnięcia kikuta pępowinowego książkowo określa się do 14 dni po porodzie, jednak należy pamiętać, że sam proces może się wydłużać przy grubszej pępowinie lub przy nieprawidłowej pielęgnacji.
Po odpadnięciu kikuta pępowinowego do momentu zagojenia się dna, dalej stosujemy wyżej opisaną pielęgnację.
Na naszych wizytach zawsze tłumaczymy jak pielęgnować, a w razie potrzeby wykonujemy instruktaż pielęgnacji wspólnie z rodzicami.
Powodzenia – nie taki pępek straszny jak go opisują 😊
Najnowsze komentarze