F.A.Q.

Centrum Edukacji Kobiet – Położna z Sercem Najczęściej zadawane pytania.

Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

Zdecydowanie tak. Praktyczny kurs rodzenia to zajęcia, które przygotują Cię nie tylko do tego, co wydarzy się w szpitalu na sali porodowej, ale przede wszystkim wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące noworodka: jego pielęgnacji, karmienia i diety. Na spotkaniach odpowiemy na pytania ze strony przyszłych rodziców.

Zgłoszenie porodu - informacja dla pacjentek będących pod naszą opieką

Celem usprawnienia komunikacji prosimy aby  zgłoszenia porodu dokonać poprzez wysłanie informacji mail na adres: biuro@poloznazsercem.pl
W temacie napisać – zgłoszenie porodu.

Dane potrzebne do zgłoszenia:

Imię i nazwisko mamy:
Imię i nazwisko dziecka:
Data porodu:
Sposób ukończenia ciąży: poród siłami natury/cc
Adres do wizyt patronażowych:
Numer telefonu do kontaktu:

W jaki sposób zapisać się do szkoły rodzenia przy – Centrum Edukacji Kobiet – Położna z Sercem

Ze względu na ogromne zainteresowanie prosimy o kontakt z biurem już od ok. 12/13 tygodnia ciąży tak, aby można było znaleźć dla Pań dogodny termin i cały kurs ukończyć nie później niż 3-4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Termin podpisana deklaracji wyboru położnej środowiskowo-rodzinnej i innych potrzebnych dokumentów umawiamy telefonicznie.

Jakie dokumenty są potrzebna do zapisania się szkoły rodzenia przy – Centrum Edukacji Kobiet – Położna z Sercem

Do podpisania deklaracji potrzebny jest dowód osobisty oraz karta ciąży wydana przez lekarza prowadzącego. Na miejscu podpisane zostaną: deklaracja wyboru oraz inne dokumenty uprawniające do bezpłatnego korzystania z edukacji przedporodowej w ramach NFZ.

Czy na zajęcia w Szkole Rodzenia można przyjść z mężem/partnerem lub osobą towarzyszącą?

Na chwilę obecną nie ma takiej możliwości.

Kim jest położna środowiskowo-rodzinna i kiedy warto ją wybrać?

Położna środowiskowo-rodzinna opiekuje się kobietą na każdym etapie jej życia, nie tylko w ciąży 😊 Położna jest dodatkowo zobowiązana do udzielania edukacji przedporodowej. Centrum Edukacji Kobiet Położna z Sercem  poleca, aby wybrać taką położną, która potrafi udzielić informacji na wiele nurtujących pytań związanych z badaniami, profilaktyką i promocją zdrowia, oraz będzie kontynuowała opiekę po porodzie.

Czy opieka położnej środowiskowo-rodzinnej jest płatna?

Warunkiem bezpłatnej opieki ze strony położnej jest wypisanie deklaracji wyboru. Po wypisaniu deklaracji i kobieta w ciąży może bezpłatnie korzystać z edukacji przedporodowej po 21tc – 1 raz w tygodniu, a po 31tc – 2 razy w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 18:00.

Co ze sobą zabrać na zajęcia fizyczne?

Na pierwsze zajęcia należy przynieść zaświadczenie od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do ćwiczeń. Oprócz tego – wygodny strój.

Czy można odrabiać zajęcia Szkoły Rodzenia, które się opuściło?

Tak, zajęcia można, a nawet należy odrabiać – żeby zapoznać się z wszystkimi informacjami, które chcemy Państwu przekazać. Każde ze spotkań dotyka innych aspektów ciąży i połogu. W sprawie odrobienia zajęć prosimy o kontakt z biurem.

Jakie Tematy są poruszane na kursie z edukacji przedporodowej?

Kurs podstawowy obejmuje cykl 6 spotkań na których poruszane są tematy ciąży, porodu, cesarskiego cięcia, połogu, wyprawki, fizjologii laktacji oraz opieki nad noworodkiem.

Czy kurs podstawowy wyczerpuje cała tematykę edukacji przedporodowej?

Niestety nie. Kurs podstawowy jest wprowadzeniem do bardzo obszernego tematu związanego z ciążą, porodem, połogiem i pielęgnacją noworodka. Uzupełnieniem kursu podstawowego jest oferta zajęć i warsztatów dedykowanych już tylko dla samych pacjentek. Zajęcie i warsztaty mają charakter praktyczny i bardziej intymny. Ze względu na brak partnera pacjentki mogą zadawać bardziej intymne pytania i dzielić się z współuczestniczkami doświadczeniem. Warunkiem do uczestnictwa w zajęciach i warsztatach jest ukończenie kursu podstawowego (6 spotkań).

Jak wygląda organizacja kursów podstawowych.

Na kurs podstawowy trwa 6 kolejnych tygodni. Spotkania odbywają się zawsze o tej samej godzinie i tego samego dnia tygodnia.

Czy wszystkie zajęcie prowadzi ta sama osoba?

W trakcie trwania edukacji mają Państwo możliwość poznać wszystkie położne pracujące w naszej placówce. Staramy się, aby pierwsze 6 zajęć odbyło się z położną, która będzie odwiedzać Was na wizytach patronażowych. Jednak czasami nie jest to możliwe całkowicie, wtedy w zastępstwie zajęcia prowadzi inna Położna.

Nie mam możliwości, żeby odbyć kurs klasyczny, czy istnieje jakaś krótsza forma?

Zapraszamy na płatny kurs weekendowy. Kurs trwa dwa dni i obejmuje wszystkie zagadnienia klasycznej Szkoły Rodzenia. Po ukończeniu weekendowego kursu panie mają możliwość wyboru położnej i natychmiast mogą się włączyć w część zajęć praktycznych i warsztatową łącznie z ćwiczeniami.

Jak często organizowane są kursy weekendowe ?

Staramy się, aby taki kurs weekendowy odbył się minimum 1 raz w miesiącu. Jego termin ustalany jest z położnymi prowadzącymi a informacja o tym kursie podawana jest na FB lub po kontakcie telefonicznym.

W jaki sposób można opłacić kurs weekendowy i inne płatne warsztaty?

Wszelkie opłaty za zajęcia płatne czy też za kurs weekendowy można wnieść gotówką w sekretariacie. Można również skorzystać z naszego sklepu 

Czy w Szkole rodzenia przy – Centrum Edukacji Kobiet – Położna z Sercem można wykonać KTG?

Tak. Dysponujemy sprzętem który umożliwia wykonanie badania KTG po 33tc. Istnieje również możliwość odpłatnego wykonania KTG dla kobiet w ciąży które nie wypisały deklaracji do naszych położnych. Koszt takiego badania dla pacjentek pozaszkolnych – 65zł. Każde badanie KTG jest wykonywane i interpretowane przez położną. Dodatkowo każda pacjentka zobowiązana jest do posiadania własnych pasów do wykonania KTG. Istnieje możliwość zakupu pasów cena 35zł w Położna z Sercem. Pasy są wielokrotnego użytku i wykorzystywane są do kolejnych badań KTG.

Czy położne świadczą usługi prywatne poza NFZ?

Tak. Wysokie kwalifikacje naszych położnych i ich duże doświadczenie sprawia, że kobiety potrzebujące pomocy i opieki mogą korzystać z takiej opieki położnej odpłatnie. Koszt wizyty i termin ustalany jest indywidualnie po kontakcie telefonicznym.

W jakim zakresie położne mogą świadczyć prywatne usługi?

Położne świadczą wizyty prywatne w zakresie laktacji, problemów pielęgnacyjnych noworodka, oceny rany poporodowej oraz prowadzą konsultacje chustonoszenia.

Na jakim terenie działa położna?

Głównym terenem działania jest Poznań szczególnie – Jeżyce, Winogrady, Piątkowo, Łazarz, Stare Miasto, Grunwald, Wilda, bliskie Rataje. Nasza placówka mieści się w centrum miasta i wyjazdy poza teren miasta są mocno obciążające czas pracy. Wykonujemy miesięcznie ponad 200 wizyt patronażowych. Staramy się zaspokoić wszystkie potrzeby jednak czasy dojazdów zabierają nam mnóstwo energii i właśnie czasu…

Wsparcie prawne.

Wsparcie prawne dla naszych pacjentek zapewnia pan Krzysztof Lamparski który jest adwokatem, a jednocześnie byłym kursantem naszej szkoły rodzenia, aktualnie prowadzi zajęcia z prawnych aspektów ciąży i porodu. Prowadzi także portale: www.likwidacjaspolki.com oraz www.bezproblemow.pl

Deklaracja on-line

Wystawienie deklaracji on-line nie jest jednoznaczne z akceptacją i przyjęciem do położnej. Prosimy w sytuacji pierwszego wyboru położnej o bezpośredni kontakt z biurem pod numerem telefonu 574-091-325

 

Dokładamy wszelkich starań aby wiedza podana w FAQ była jak najbardziej aktualna i rzetelna. W sytuacji wątpliwości po lekturze FAQ-u prosimy o kontakt telefoniczny.