FAQ – Centrum Edukacji Kobiet – Położna z Sercem Najczęściej zadawane pytania
- Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?
Zdecydowanie tak. Praktyczny kurs rodzenia to zajęcia, które przygotują Cię nie tylko do tego, co wydarzy się w szpitalu na sali porodowej, ale przede wszystkim wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące noworodka: jego pielęgnacji, karmienia i diety. Na spotkaniach odpowiemy na pytania ze strony przyszłych rodziców.
- W jaki sposób zapisać się do szkoły rodzenia przy – Centrum Edukacji Kobiet – Położna z Sercem
Ze względu na ogromne zainteresowanie prosimy o kontakt z biurem już od ok. 12/13 tygodnia ciąży tak, aby można było znaleźć dla Pań dogodny termin i cały kurs ukończyć nie później niż 3-4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Termin podpisana deklaracji wyboru położnej środowiskowo-rodzinnej i innych potrzebnych dokumentów umawiamy telefonicznie.
- Jakie dokumenty są potrzebna do zapisania się szkoły rodzenia przy – Centrum Edukacji Kobiet – Położna z Sercem
Do podpisania deklaracji potrzebny jest dowód osobisty oraz karta ciąży wydana przez lekarza prowadzącego. Na miejscu podpisane zostaną: deklaracja wyboru oraz inne dokumenty uprawniające do bezpłatnego korzystania z edukacji przedporodowej w ramach NFZ.
- Czy na zajęcia w Szkole Rodzenia można przyjść z mężem/partnerem lub osobą towarzyszącą?
Na chwilę obecną nie ma takiej możliwości.
- Kim jest położna środowiskowo-rodzinna i kiedy warto ją wybrać?
Położna środowiskowo-rodzinna opiekuje się kobietą na każdym etapie jej życia, nie tylko w ciąży 😊 Położna jest dodatkowo zobowiązana do udzielania edukacji przedporodowej. Centrum Edukacji Kobiet Położna z Sercem poleca, aby wybrać taką położną, która potrafi udzielić informacji na wiele nurtujących pytań związanych z badaniami, profilaktyką i promocją zdrowia, oraz będzie kontynuowała opiekę po porodzie.
- Czy opieka położnej środowiskowo-rodzinnej jest płatna?
Warunkiem bezpłatnej opieki ze strony położnej jest wypisanie deklaracji wyboru. Po wypisaniu deklaracji i kobieta w ciąży może bezpłatnie korzystać z edukacji przedporodowej po 21tc – 1 raz w tygodniu, a po 31tc – 2 razy w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 18:00.
- Co ze sobą zabrać na zajęcia fizyczne?
Na pierwsze zajęcia należy przynieść zaświadczenie od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do ćwiczeń. Oprócz tego – wygodny strój.
- Czy można odrabiać zajęcia Szkoły Rodzenia, które się opuściło?
Tak, zajęcia można, a nawet należy odrabiać – żeby zapoznać się z wszystkimi informacjami, które chcemy Państwu przekazać. Każde ze spotkań dotyka innych aspektów ciąży i połogu. W sprawie odrobienia zajęć prosimy o kontakt z biurem.
- Jakie Tematy są poruszane na kursie z edukacji przedporodowej?
Kurs podstawowy obejmuje cykl 6 spotkań na których poruszane są tematy ciąży, porodu, cesarskiego cięcia, połogu, wyprawki, fizjologii laktacji oraz opieki nad noworodkiem.
- Czy kurs podstawowy wyczerpuje cała tematykę edukacji przedporodowej?
Niestety nie. Kurs podstawowy jest wprowadzeniem do bardzo obszernego tematu związanego z ciążą, porodem, połogiem i pielęgnacją noworodka. Uzupełnieniem kursu podstawowego jest oferta zajęć i warsztatów dedykowanych już tylko dla samych pacjentek. Zajęcie i warsztaty mają charakter praktyczny i bardziej intymny. Ze względu na brak partnera pacjentki mogą zadawać bardziej intymne pytania i dzielić się z współuczestniczkami doświadczeniem. Warunkiem do uczestnictwa w zajęciach i warsztatach jest ukończenie kursu podstawowego (6 spotkań).
- Jak wygląda organizacja kursów podstawowych.
Na kurs podstawowy trwa 6 kolejnych tygodni. Spotkania odbywają się zawsze o tej samej godzinie i tego samego dnia tygodnia.
- Czy wszystkie zajęcie prowadzi ta sama osoba?
W trakcie trwania edukacji mają Państwo możliwość poznać wszystkie położne pracujące w naszej placówce. Staramy się, aby pierwsze 6 zajęć odbyło się z położną, która będzie odwiedzać Was na wizytach patronażowych. Jednak czasami nie jest to możliwe całkowicie, wtedy w zastępstwie zajęcia prowadzi inna Położna.
- Nie mam możliwości, żeby odbyć kurs klasyczny, czy istnieje jakaś krótsza forma?
Zapraszamy na płatny kurs weekendowy. Kurs trwa dwa dni i obejmuje wszystkie zagadnienia klasycznej Szkoły Rodzenia. Po ukończeniu weekendowego kursu panie mają możliwość wyboru położnej i natychmiast mogą się włączyć w część zajęć praktycznych i warsztatową łącznie z ćwiczeniami.
- Jak często organizowane są kursy weekendowe ?
Staramy się, aby taki kurs weekendowy odbył się minimum 1 raz w miesiącu. Jego termin ustalany jest z położnymi prowadzącymi a informacja o tym kursie podawana jest na FB lub po kontakcie telefonicznym.
- W jaki sposób można opłacić kurs weekendowy i inne płatne warsztaty?
Wszelkie opłaty za zajęcia płatne czy też za kurs weekendowy można wnieść gotówką w sekretariacie.
- Czy w Szkole rodzenia przy – Centrum Edukacji Kobiet – Położna z Sercem można wykonać KTG?
Tak. Dysponujemy sprzętem który umożliwia wykonanie badania KTG po 33tc. Istnieje również możliwość odpłatnego wykonania KTG dla kobiet w ciąży które nie wypisały deklaracji do naszych położnych. Koszt takiego badania dla pacjentek pozaszkolnych – 65zł. Każde badanie KTG jest wykonywane i interpretowane przez położną. Dodatkowo każda pacjentka zobowiązana jest do posiadania własnych pasów do wykonania KTG. Istnieje możliwość zakupu pasów cena 35zł w Położna z Sercem. Pasy są wielokrotnego użytku i wykorzystywane są do kolejnych badań KTG.
- Czy położne świadczą usługi prywatne poza NFZ?
Tak. Wysokie kwalifikacje naszych położnych i ich duże doświadczenie sprawia, że kobiety potrzebujące pomocy i opieki mogą korzystać z takiej opieki położnej odpłatnie. Koszt wizyty i termin ustalany jest indywidualnie po kontakcie telefonicznym.
- W jakim zakresie położne mogą świadczyć prywatne usługi?
Położne świadczą wizyty prywatne w zakresie laktacji, problemów pielęgnacyjnych noworodka, oceny rany poporodowej oraz prowadzą konsultacje chustonoszenia.
19. Na jakim terenie działa położna?
Głównym terenem działania jest Poznań szczególnie – Jeżyce, Winogrady, Piątkowo, Łazarz, Stare Miasto, Grunwald, Wilda, bliskie Rataje. Nasza placówka mieści się w centrum miasta i wyjazdy poza teren miasta są mocno obciążające czas pracy. Wykonujemy miesięcznie ponad 200 wizyt patronażowych. Staramy się zaspokoić wszystkie potrzeby jednak czasy dojazdów zabierają nam mnóstwo energii i właśnie czasu…
20. Wsparcie prawne.
Wsparcie prawne dla naszych pacjentek zapewnia pan Krzysztof Lamparski który jest adwokatem, a jednocześnie byłym kursantem naszej szkoły rodzenia, aktualnie prowadzi zajęcia z prawnych aspektów ciąży i porodu. Prowadzi także portale: www.likwidacjaspolki.com oraz www.bezproblemow.pl
21. Wystawienie deklaracji on-line nie jest jednoznaczne z akceptacją i przyjęciem do położnej. Prosimy w sytuacji pierwszego wyboru położnej o bezpośredni kontakt z biurem pod numerem telefonu 511-963-979
______________________________________________________________________________
- Dokładamy wszelkich starań aby wiedza podana w FAQ była jak najbardziej aktualna i rzetelna. W sytuacji wątpliwości po lekturze FAQ-u prosimy o kontakt telefoniczny.