Planowanie kolejnej ciąży nie musi oznaczać końca laktacji. Można starać się i zajść w kolejną ciążę bez przerywania karmienia piersią.

Co prawda zdarza się tak, że pod wpływem zmian hormonalnych w czasie laktacji blokuje się owulacja i zajście w ciążę będzie trudne, ale nie jest to regułą. Nie można więc uznawać karmienia piersią za metodę antykoncepcji.

Czy karmienie piersią w ciąży jest bezpieczne?

Jeśli już uda się zajść w ciążę, czy wówczas można dalej karmić piersią starsze dziecko i jak długo? Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do kontynuowania karmienia piersią, jeśli jest niepowikłana.

Można karmić piersią aż do samego porodu, jednak powinien o tym wiedzieć lekarz prowadzący ciążę. Należy mu zgłaszać ewentualnie pojawiające się dolegliwości (np. pobolewania podbrzusza).

Kontynuowanie karmienia piersią w kolejnej ciąży nie zagraża płodowi. Tutaj warto zaufać naturze. Jeśli organizm nie byłby w stanie „udźwignąć” jednocześnie ciąży i karmienia piersią to nie dopuściłby wcześniej do zapłodnienia, a owulacja nie pojawiałaby się aż do odstawienia. Badania pokazały (2021 r.), że karmienie piersią w ciąży nie niesie ze sobą większego ryzyka poronienia, ani większego ryzyka porodu przedwczesnego.

Czy wystarczy organizmowi składników odżywczych dla dwójki dzieci?

Zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią należy zwracać szczególną uwagę na dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Zaleca się suplementację, zgodnie z aktualnymi wytycznymi. O tym, co suplementować w czasie laktacji możesz przeczytać w tym poście na moim Instagramie. Suplementację w ciąży najlepiej konsultować z swoim lekarzem prowadzącym. Ewentualne niedobory żywieniowe u karmiącej ciężarnej nie stanowią zagrożenia ani dla dziecka karmionego piersią, ani dla płodu. Odpowiednio zbilansowana dieta jest ważna jednak ze względu na zdrowie i samopoczucie kobiety.

Czy mleko karmiącej ciężarnej jest pełnowartościowe?

Mleko mamy jest zawsze pełnowartościowe. Pokarm co prawda zmienia swój skład w ciąży- jest bardziej skoncentrowane i bogatsze w składniki odpornościowe. Zmienia się też jego smak i zapach.

Co z ilością mleka w ciąży?

Ilość mleka w związku ze zmianami hormonalnymi, wywołanymi ciążą, może się zmniejszać. Może również dojść do zupełnego zatrzymania produkcji pokarmu.

W związku z tymi zmianami często zdarza się tak, że dziecko samo odstawia się od piersi. Warto mieć tego świadomość i przygotować swoją głowę na taką ewentualność.

Karmienie piersią w ciąży warto skonsultować z lekarzem

Decyzja mamy o kontynuowaniu karmienia piersią w ciąży to jedno. Zalecam jednak, by porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę. Poza samopoczuciem i chęciami mamy, weźmie on pod uwagę także:

– przedwczesny poród w wywiadzie

– skracającą się szyjkę macicy

– występowanie plamień i krwawień

– występowanie silnych skurczy w podbrzuszu.

Kontynuowanie karmienia piersią jest możliwe przez całą ciążę

Tak długo jak mama i dziecko tego chcą, a nie ma medycznych przeciwwskazań, można karmić starsze dziecko, będąc w ciąży. Można karmić je nawet do samego porodu, a także po pojawieniu się na świecie młodszego. Karmienie piersią w tandemie też jest możliwe i bezpieczne. Czy wiesz, że dzięki zjawisku backwash, czyli magicznej wymianie informacji między mamą a dzieckiem, każde z dzieci otrzymuje pokarm dostosowany składem do jego indywidualnych potrzeb? Ale to już temat na inny artykuł.