Często, gdy przychodzicie Panie do naszego Centrum Edukacji Kobiet „Położna z Sercem” na wykonanie zapisu KTG po raz pierwszy, jesteście zestresowanie i niepewne, co zaraz nastąpi.

Zapis kardiotokograficzny, bo tak w rozwinięciu brzmi tajemniczy skrót KTG, oznacza analizę czynności serca płodu  (kardio) oraz czynności skurczowej mięśnia macicy (toko). Dzięki temu badaniu, jesteśmy w stanie ocenić dobrostan dziecka.

Pamiętajcie drogie mamy, że według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (ptgip) , jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie było konieczności hospitalizacji i nie przekroczyłyście terminu porodu (według ostatniej miesiączki jak i według daty badania USG przeprowadzonego koło 12 tygodnia ciąży)
NIE MA POTRZEBY wykonywania zapisu KTG.

Co innego jeżeli maja Panie różne choroby towarzyszące ciąży lub mogące wikłać jej przebieg np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby tarczycy i inne jak również kiedy stwierdzono nieprawidłowy przebieg ciąży z przyczyn płodu np. hipotrofia  Wskazane jest również wykonanie ktg w momencie kiedy słabiej odczuwają Panie ruchy dziecka. 

Przejdźmy teraz do sedna..

Aparat KTG wyświetla następujące parametry:

FHR (ang. fetal heart rate) oznacza czynność serca płodu, która powinna wynosić 110 -160 uderzeń na minutę.

TOCO oznacza wartość poziomu skurczów, a tak fachowo mówiąc różnice pomiędzy ciśnieniem wewnątrzowodniowym na szczycie skurczu, a jego napięciem podstawowym, które waha się w granicach około 10 mmHg.

TIME pokazuje nam aktualny czas.

FM (ang. fetal movement) oznacza liczbę ruchów dziecka. Pamiętajcie, że liczba spontanicznych ruchów dziecka narasta do 32 tygodnia ciąży, a następnie stabilizuje się i utrzymuje aż do porodu. W trakcie badania najbardziej zależy nam na tym, żeby dziecko wykonało kilka ruchów.

Możecie teraz zapytać, to jak wygląda podłączenie takiego zapisu?

Czynność jest bardzo prosta i bezbolesna. U nas w placówce, po odkryciu brzucha i wstępnym założeniu pasów, siadają Panie na worku sako przyjmując pozycję półleżącą z biodrami skierowanymi w lewą stronę (myślimy tutaj o zespole żyły głównej dolnej)

Kolejną czynnością jest właściwe umiejscowienie pelot. Pierwszą (TOCO), położna umieszcza na dnie macicy, czyli w okolicy nad pępkiem i mocuje pasami. Następnie, po sprawdzeniu położenia dziecka umieszcza druga pelotę, której zadaniem będzie mierzenie wartości czynności serca płodu.

Zapis trwa około 20-30 minut z możliwością przedłużenia nawet do godziny jeżeli zapis budzi wątpliwości.

W trakcie badania, jak i po jego zakończeniu, położna interpretuje zapis i informuje Was o jego analizie: prawidłowej, bądź jeżeli są jakieś uwagi, zaleca kontrole u lekarza bądź wysyła na izbę przyjęć do najbliższego szpitala położniczo-ginekologicznego.

Na zakończenie taka mała wskazówka ode mnie – ubierzcie coś dwuczęściowego, może okazać się  dla Was krepujące siedzenie w samych rajstopach zwłaszcza na izbie przyjęć lub w poradniach gdzie kilka pań na raz ma wykonywane to samo badanie.

 

____________________________________________

Ciekawe wpisy i produkty

Pomocnik laktacyjny – czyli w prosty sposób o karmieniu piersią. E-book