Często, gdy przychodzicie Panie do naszego Centrum Edukacji Kobiet „Położna z Sercem” na wykonanie zapisu ktg po raz pierwszy, jesteście zestresowanie i niepewne co zaraz nastąpi. W związku z tym, powstał pomysł, aby przy okazji powstania bloga, przybliżyć Wam ten temat.

Zapis kardiotokograficzny, bo tak w rozwinięciu brzmi tajemniczy skrót ktg, oznacza analizę czynności serca płodu  (kardio) oraz czynności skurczowej mięśnia macicy (toko). Dzięki temu badaniu, jesteśmy w stanie ocenić dobrostan dziecka.

Pamiętajcie drogie mamy, że według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (ptgip) , jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie było konieczności hospitalizacji i nie przekroczyłyście terminu porodu (według ostatniej miesiączki jak i według daty badania USG przeprowadzonego koło 12 tygodnia ciąży)
NIE MA POTRZEBY wykonywania zapisu ktg.

Co innego jeżeli maja Panie różne choroby towarzyszące ciąży lub mogące wikłać jej przebieg np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby tarczycy i inne jak również kiedy stwierdzono nieprawidłowy przebieg ciąży z przyczyn płodu np. hipotrofia  Wskazane jest również wykonanie ktg w momencie kiedy słabiej odczuwają Panie ruchy dziecka. 

Przejdźmy teraz do sedna..

Co oznaczają skróty na pulpicie sprzętu oraz co powinny wskazywać?  

 

 

 

Aparat ktg

Na umieszczonym zdjęciu, znajduje się aparat który posiadamy w szkole i na jego podstawie Wam wszystko omówię:

FHR (ang. fetal heart rate) oznacza czynność serca płodu, która powinna wynosić 110 -160 uderzeń na minutę.

TOCO oznacza wartość poziomu skurczów, a tak fachowo mówiąc różnice pomiędzy ciśnieniem wewnątrzowodniowym na szczycie skurczu, a jego napięciem podstawowym, które waha się w granicach około 10 mmHg.

TIME pokazuje nam aktualny czas.

FM (ang. fetal movement) oznacza liczbę ruchów dziecka. Pamiętajcie, że liczba spontanicznych ruchów dziecka narasta do 32 tygodnia ciąży, a następnie stabilizuje się i utrzymuje aż do porodu. W trakcie badania najbardziej zależy nam na tym, żeby dziecko wykonało kilka ruchów.

     Możecie teraz zapytać, to jak wygląda podłączenie takiego zapisu?

     Czynność jest bardzo prosta i bezbolesna. U nas w placówce, po odkryciu brzucha i wstępnym założeniu pasów, siadają Panie na worku sako przyjmując pozycję półleżącą z biodrami skierowanymi w lewą stronę (myślimy tutaj o zespole żyły głównej dolnej)

     Kolejną czynnością jest właściwe umiejscowienie pelot. Pierwszą (TOCO), położna umieszcza na dnie macicy, czyli w okolicy nad pępkiem i mocuje pasami. Następnie, po sprawdzeniu położenia dziecka umieszcza druga pelotę, której zadaniem będzie mierzenie wartości czynności serca płodu.

     Zapis trwa około 20-30 minut z możliwością przedłużenia nawet do godziny jeżeli zapis budzi wątpliwości.

     W trakcie badania, jak i po jego zakończeniu, położna interpretuje zapis i informuje Was o jego analizie: prawidłowej, bądź jeżeli są jakieś uwagi, zaleca kontrole u lekarza bądź wysyła na izbę przyjęć do najbliższego szpitala położniczo-ginekologicznego.

    Na zakończenie taka mała wskazówka ode mnie – ubierzcie coś dwuczęściowego, może okazać się  dla Was krepujące siedzenie w samych rajstopach zwłaszcza na izbie przyjęć lub w poradniach gdzie kilka pań na raz ma wykonywane to samo badanie.

położna Natalia Liersch

położna Natalia Liersch

     Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Aktualnie kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia oraz stale doskonali się zawodowo, poprzez uczestnictwo w konferencjach i warsztatach dotyczących położnictwa i ginekologii.
      Stawia przed sobą cel – przede wszystkim towarzyszenie kobietom na każdym etapie ich życia.
      W Centrum Edukacji Kobiet będziecie mieli przyjemność poznać Natalię podczas warsztatów m.in. z kąpieli jak i przewijania noworodka oraz podczas zajęć z kursu podstawowego, na którym zagłębiają Państwo podstawową wiedzę na temat porodu, połogu, laktacji oraz opieki nad noworodkiem. Często spotkacie ją w biurze podczas zapisów do szkoły rodzenia, jak i podczas wykonywania zapisu KTG. Natalia zawsze z chęcią z Wami porozmawia, odpowie na dręczące Was pytania lub po prostu wysłucha.