Kilka pierwszych tygodni po porodzie to czas stabilizacji laktacji. Młode mamy zwykle martwią się wtedy o odpowiednią ilość pokarmu.

Okazuję się jednak, że obok niedoboru pokarmu, często problemem jest także jego nadmiar. Sprawia on dyskomfort dziecku oraz wiele stresu mamie.

Nie zawsze Mamom udaje się rozróżnić, z którym problemem mają do czynienia, bo niektóre objawy występują i w jednym i w drugim przypadku. W związku z tym warto, nie zwlekając, oddać się w ręce specjalistów, którzy właściwie ocenią i zdiagnozują problem oraz wskażą sposób postępowania.

Czym jest i skąd się bierze?

Hiperaktywny wypływ pokarmu jest to nadprodukcja pokarmu, który w związku z silnym wyrzutem hormonu oksytocyny powoduje bardzo szybkie wypływanie mleka z piersi. Hiperaktywny wypływ pokarmu może być wynikiem hiperlaktacji, czyli nadmiernego wystymulowania przez dobrze ssące dziecko lub przez odciąganie pokarmu.

Jakie są objawy szybkiego wypływu pokarmu?

– szybkie wypływanie pokarmu pod dużym ciśnieniem
– krztuszenie się dziecka
– chaotyczne ssanie
– odrywanie się od piersi
– ulewania
– strzeliste kupki
– bóle brzuszka
– krótkie picie (2-3 min.)
– bardzo duże przyrosty

Błędne koło

Jak już pisałam we wstępie, często zdarza się tak, że mamy widząc niepokój dziecka przy piersi, mylnie stwierdzają, że dziecko jest głodne. Wówczas zwiększają częstotliwość karmień, co powoduje, że jeszcze bardziej stymulują piersi do produkcji większej ilości pokarmu. Jeszcze większa ilość pokarmu potęguje problem. Zachęcam więc zawsze, by wszystkie wątpliwości konsultować ze specjalistą. Samodzielne diagnozy mogą prowadzić niestety do przedwczesnego zakończenia karmienia piersią, mimo chęci kontynuowania go.

Sposoby na szybki wypływ pokarmu

– delikatne odciąganie pokarmu tylko do uczucia ulgi, nigdy do końca
– dobra pozycja karmienia (np. pozycja biologiczna i inne odchylone, by dziecko było troszeczkę od góry na piersi, leżało bardziej na mamie w tzw. pozycji pod górkę)
– robienie przerw w trakcie, unoszenie maluszka do pozycji fasolki
– stosowanie kolektora do zgromadzenia nadmiaru pokarmu na początku karmienia, by rozluźnić pierś

– częste karmienia

– odbijanie dziecka w czasie karmienia

Inne metody na hiperaktywny wypływ pokarmu

Przy hiperaktywnym wypływie pokarmu, stosuje się także inne metody, jednak nie mogą być one stosowane na własną rękę, lecz powinny być poprzedzone konsultacją u specjalisty. Do takich metod zaliczamy:
– blokowanie karmień (czyli karmienie tylko z jednej piersi np. przez 3 kolejne karmienia)
– środki farmakologiczne (leki hamujące laktację w niewielkich dawkach, środki antykoncepcyjne)

Podsumowując

Uważam, że w przypadku problemów z karmieniem piersią, należy i warto szukać pomocy specjalisty, który najlepiej zdiagnozuje występującą przyczynę. Niepokój dziecka przy piersi może wynikać z bardzo wielu powodów. Niektóre dzieci będą wymagały pomocy fizjoterapeuty, inne neurologopedy, jedne mogą mieć tego pokarmu za dużo, inne za mało. Nie zawsze znalezienie przyczyny samemu jest takie łatwe i oczywiste, a sposoby postępowania różnią się znacząco od siebie. Niewłaściwa diagnoza może zaszkodzić laktacji.